
Ok, i zvanično sam opsednuta Italijom.
Priznajem!
Obožavam njihovu hranu, arhitekturu, modu, ljude – nalickane frajere, besprekorno obučene i negovane žene, volim italijanski hedonizam, njihovu lakoću postojanja, vazduh opijen skupim parfemima ……
U stvari, volim sve!
Sigurna sam da je svako od vas bar jednom izguglao majušno ostrvo u venecijanskom zalivu, poznatije kao BURANO! Čak iako niste pasionirani ljubitelj Italije, slike šarenih kućica sa Burana morale su da vam zagolicaju maštu i probude u vama želju da ih bar jednom posetite.
Moja čežnja za Buranom godinama se produbljivala!
Kako sam septembra 2017.god. ponovo boravila u Veneciji, plan je bio da više pažnje posvetim obilasku susednih ostrva – Muranu i Buranu, te da poput tasmanijskog đavola iz crtanog filma protutnjim kroz Veneciju – vidim što ranije nisam videla, i da se potom ukrcam na vaporeto i otplovim u nepoznato.
KAKO DO BURANA!?
Do ostrva se iz Venecije stiže na dva načina – taksijem ili vaporetom (brodić koji služi kao javni prevoz). Razlika je u minutaži (taksijem se stiže za 15-tak minuta, a vaporetom za 45 min obzirom da staje na dva-tri mesta pre Burana), i u ceni – vožnja vaporetom je otprilike 10 puta jevtinija od taksija.
Na stanici Fondamente Nove u Veneciji ušli smo na vaporeto broj 12 (kreće na 20 minuta). Prva stanica je Murano (devet minuta vožnje od Venecije), a 40-tak minuta kasnije stiže se i do Burana. Cena karte u jednom smeru je 7e.
O OSTRVU…
Najživopisnije ostrvo na svetu nalazi se u severnom delu venecijanske lagune. Prostire se na svega 0.21 km² površine i broji oko 4000 stanovnika. Povezano je sa susednim ostrvom Mazorba drvenim mostićem.
Brod pristaje na Burano !
Vrti mi se u glavi od boja!
Sa vaporeta silazimo kod restorana Fritto Misto.

Cene (pre)nabudžene!
Od restorana uska staza vodi ka centru ostrva. Između šarenih kućica pretvorenim u suvenirnice iz kojih “iskaču” figurice od stakla, čipkani predmeti i garderoba, stiže se do kanala sa usidrenim čamcima. Kanal razdvaja ostrvce na dva dela – na Ulicu Fundamenta Pontinello Sinistra (levo) i Fondamenta Pontinello Destra (desno).
Grad se sastoji od četiri pojedinačna ostrva odvojena uskim kanalima koja su međusobno povezana pešačkim mostovima.
Automobili su zabranjeni kao i u Veneciji!
Ostrvo nije veliko i celo naselje možete obići za dva sata.
ISTORIJAT OSTRVA
Prvi stanovnici ostrva bili su Rimljani čije prvobitno naselje bilo je izgrađeno od blata i vune.
Ne postoje precizne informacije kada i zašto je započela tradicija krečenja kuća u jarke boje. Prema nekim izvorima, ribari koji bi isplovili u zaliv radi ulova, kroz maglu nisu mogli da prepoznaju svoju kuću te je jedino rešenje bilo da ih okreče u određenu boju kako bi je što lakše pronašli. Drugi, pak tvrde, da su želeli da se njihova fasada razlikuje od susedove, odnosno da na osnovu boje svi u kraju znaju gde počinje, a gde se završava njihova stambena jedinica.
Jedno je sigurno – nisu ni sumnjali da će arhitektura Burana privlačiti turiste iz celog sveta.
Interesantno je da svaka familija na Buranu ima unapred određenu nijansu boje koju može da koristi za krečenje fasade. Ovaj običaj prerastao je u lokalni zakon, tako da, ukoliko neko želi da ofarba kuću, prvo mora da podnese zahtev vladi koja će mu potpom odrediti koju nijansu boje može da koristi.
Kuće su uglavnom dvospratne i trospratne. U prizemlju su kuhinja i toalet, a na spratu spavaće sobe.

U poređenju sa Venecijom, Burano je dosta mirnije i srdačnije ostrvo, iako je poput svog suseda preplavljen turistima.
Osim interesantnih kućica ostrvo je poznato po Crkvi San Martin sa svojim nagnutim zvonikom, ali i po Muzeju čipke koji se nalazi na Trgu Baldasare Galupi.

BASNOSLOVNO SKUP SUVENIR
O čuvenoj čipki sa Burana pričaće se na evropskim dvorovima već u 16. veku. Tradicionalna izrada čipkanih proizvoda podrazumevala je angažovanje čak sedam žena i dva meseca rada za samo jedan autentičan predmet od čipke.
Suština – svaka vezilja bila je usko specijalizovana za jednu vrstu petlje, boda ili lanca, tako da, kada bi ona izvezla svoj deo, nedovršen proizvod prosleđivala bi drugoj koja je dodavala, na primer, lanac, pa bi treća dodavala “kosicu” itd. sve dok predmet ne bi bio završen.
Obzirom da je izrada bila izuzetno kompleksna, cene proizvoda vrtoglavo su rasle. Lokalno stanovništvo i turisti sve manje su imali novca za skupocenu čipku, pa je ručni rad odumirao i bivao zamenjen mašinama.
Na glavnoj ulici, u prodavnici La Perla mogu se kupiti proizvodi izrađeni na tradicionalan način. Vrednost jedne čipkane maramice kreće se od 12 evra do čak 90 evra, u zavisnosti od vrste konca i motiva koji je izvezen.
Poznato je da je čuveni Leonardo da Vinči naredio da se od ove čipke izradi pokrov za glavni oltar katedrale Duomo u Milanu, kao i da je prilikom nedeljne mise nosio odelo prekriveno ovom čipkom. Muzej čipke nalazi se u zgradi Burano Piazza Galuppi, otvoren je 1981.god, a cena ulaznice je 6,5 evra.

PRIČA O KUĆI BOMBONDŽIJE BEPIJA
Sve kuće na Buranu su šarene, ali Bepijeva kuća je najšarenija od svih.
Sasvim slučajno sam je otkrila i to dok sam lutala kroz Burano tražeći što intenzivniju fasadu. Sa pričom o ovom arhitektonskom dragulju upoznala sam setek po povratku u Srbiju, i to tragajući za novim informacijama o ostrvu.
Nazivaju je Kuća Bombondžije Bepija (“Bepi of Candies”).
Prepoznaćete je po tome što, za razliku od ostalih građevina, njenu fasadu krase geometrijske figure – krugovi, trouglovi, kvadrati, pravougaonici i to u svim mogućim bojama.
Bepi, odnosno Đuzepe Tozeli, osim što je obožavao slikarstvo, bio je i veliki filmofil.
U bioskopu Favin radio je kao domar. Kada je bioskop zatvoren, lokalne vlasti dozvolile su mu da radi kao prodavac slatkiša na glavnom trgu. Tada je i dobio nadimak Bombondžija Bepi.
Deca ga se sećaju kao starca koji bi po povratku sa posla dodavao nove geometrijske slike na svoju kuću, a uveče bi za lokalne klince organizovao letnji bioskop. Okačio bi čaršav na zid kuće i preko projektora puštao smešne filmove i crtaće. Posle njegove smrti unutrašnjost kuće je renovirana, i pretvorena u hostel, dok je fasada do danas ostala autentična.
Preporučujem posetu Buranu od srca.
Sigurna sam da ćete za sebe pronaći kutak na ostrvu koji će vas ostaviti bez daha.

Leave a Reply