
Na 30 km od Užica i 19 km od turističkog centra planine Zlatibor, na putu za Sirogojno, smeštena je jedna od najvećih atrakcija u tom delu Srbije – Stopića pećina.
Dugačka je 1.961 metar i spada u grupu od svega 20-tak najvećih pećina u Srbiji. Proglašena je Spomenikom prirode prve kategorije.
Stopića pećina prvi put se u pisanim izvorima pominje 1901. godine u zapisniku Srpskog geološkog društva, a početna istraživanja uradio je poznati srpski naučnik Jovan Cvijić 1909. i 1913. godine.
TO Zlatibor poslednjih godina puno je ulagala u ovu atrakciju. Sam prilaz pećini renoviran je te, za razliku od prethodnih godina, kada se do nje dolazilo strmim, kozjim stazama, sada se do pećine dolazi obeleženim stazicama, a zatim preko mostića ulazi u veštački osvetljenu pećinu.
Koliko god živa u termometru pokazivala temperaturu, dok hodate ka pećini, možete osetiti hladan vazduh koji struji svuda oko vas.
Stopića pećina je rečna pećina kroz koju protiče ponornica Trnavski potok. Poseduje impresivan ulaz visine 18 m i širine 35m, na nadmorskoj visini od 771m.
Najveću atrakciju predstavlja podzemni vodopad visok 10 metara.
Iako se ne može pohvaliti bogatim pećinskim ukrasima, Stopića pećina poseduje specifične bigrene kade koje predstavljaju i njen zaštitni znak. Nastale su taloženjem krečnjaka. U pitanju su udubljena oivičena kamenim zidovima, odnosno vijugama, u kojima se skuplja voda koja se kaskadno preliva iz kada. Veliki broj kada različitih veličina formira kosi zid preko koga se voda stalno prekriva. Pojedine kade dosežu od 12 metara dužine i do sedam metara dubine.
Od dela pećine sa bigrenim kadama staza vodi do podzemnog vodopada nazvanog “Izvor života“, visokog oko 10 metara, ispred koga vam ponestane dah i gde doživite potpuno oduševljenje stvaralačkom moći prirode.
Podsećaju na kade koje se mogu videti i na Pamukkalama u Turskoj.
Stopića pećina sastoji se iz pet celina – Svetla dvorana, Tamna dvorana, Velika sala sa kadama, Kanal sa kadama i Rečni kanal. Istraženi deo pećine dug je oko 1.600 m, koji jednim delom čini podvodni sistem kanala, a posetioci mogu da vide Svetlu dvoranu, Tamnu dvoranu i Dvoranu sa kadama. Krečnjački sloj u pećini datira iz perioda triasa i debeo je više od 100 metara.
Merenjem protoka vode utvrđeno je da kroz Stopića pećinu ističe oko tri puta manje vode nego što se uliva u Ponor, tako da je izvesno da postoji još neotkrivenih kanala kojima voda ističe.
Ukoliko planirate odmor na Zlatiboru, ili ste u prolazu ka Crnoj Gori, svakako bi trebalo posetiti i Stopića pećinu. Za sve posetioce koji dolaze svojim automobilima obezbeđen je veliki parking, dok, ukoliko ste avanturista i želite se dodatno rekreirati, kola možete parkirati 700m dalje, na parkingu predviđenom za autobuse i prošetati do ove zanimljive atrakcije.
Preporučujem da, ukoliko pećinu posećujete leti, ogrnete džemper ili jaknu jer temperatura zna da bude prilično niska.
Leave a Reply