Kalimera Symi….
Jutro je. Sedamo u autobus kojim stižemo do luke, a od luke brodom do najslikovitijeg ostrva u Grčkoj.
Simi.
Pripada grupi Dodekaneza i smatra se ostrvom koje ima najimpresivniju i najslikaniju luku u Evropi.
Šareno ostrvce nalazi se tik uz tursku granicu i na sat i po vremena vožnje brodom od Rodosa.
Na svakom koraku u samom gradu Rodos lokalne agencije uvrstili su izlet na Simi za “must see”.
Cena izleta na ostrvo sa lokalnom agencijom iznosila je 25e.
Simi je poznat i kao grčki Portofino prvenstveno zbog svog arhitektonskog kolorita.

Dok brod uz zvuk sirene pristiže u luku, u stomaku “kuva” od uzbuđenja, a pred vašim očima živa razglednica majušnog primorskog grada.
Kakva lepota!
Sa obe strane luke uzdižu se kućice (uglavnom dvospratne) okrečene u pastelne boje – oker, svetlo žutu sa crvenim prozorima, limun žutu sa tirkiznim vratima, bela sa plavim prozorima… Umorne su od pokazivanja svoje lepote! Da ih, bar, jedan dan hoće ostaviti na miru 😂Znatiželjni posetioci ne znaju šta će pre da slikaju. Nerviraju se što im je neko zauzeo mesto za pozeraj, ili “lude” što im je neko “uleteo” u kadar (sreća pa postoji opcija crop).
ISTORIJA SIMIJA
Postoji nekoliko legendi kako je ostrvo dobilo ime – jedna legenda kaže da je ime dobilo po nimfi Simi koja se udala za Posejdona i rodila Htoniosa, vođu prvih stanovnika ovog mesta, prema drugoj, koju vodiči najčešće spominju, ostrvo je stvorio bog Glaukos i nazvao ga prema svojoj voljenoj princezi, kćerci boga Ialisosa, koju je kidnapovao i sa kojom se nastanio u ovom raju.
Zapisi o ostrvu mogu se naći i u Homerovoj “Ilijadi”. Zapisano je da su stanovnici Simija učestvovali u Trojanskom ratu. Tokom svoje istorije ostrvo je potpadalo pod vlast najpre Rimljana, potom Vizantijaca, Arabljana, Italijana, koji ga gube posle Drugog svetskog rata 1948.godine, da bi na kraju pripalo Grčkoj.
Na sreću brojnih turista, svaki konkvistador ostrvu je ostavljao nešto od svoje autentične arhitekture.

Ostrvo je bilo najpoznatije po trgovini sunđerima, međutim danas, vode oko ostrva nisu toliko bogate kao ranije, te i taj posao sa vađenjem sunđera iz dubokih mora lagano odumire.
Naša tura zpočela je obilaskom glavnog grada – Simija.
Podeljen je na dva dela – donji, Jalos i gornji, Hori. Razdvaja ih 375 stepenika (jaooo!), poznatih kao Kalistrate.
Kada pristignete u donji, lučki grad i pogledate unaokolo skupe jedrilice i još luksuznije jahte na vezu, shvatićete zašto se pojedini turisti odluče isključivo na izlet. Cene smeštaja u sezoni kreću se sa više od 60e/osobi za noć. Čak i kada pogledate ostrvo biće vam jasno da je predodređeno za imućne.
Međutim, iako Simi važi za jedno od luksuznijih ostrva, na njemu se mogu naći i restorani i prodavnice za turiste sa “plićim” džepom.

Tirkiznim stepenicama stižete do Gornjeg grad. Prostorom dominira crkva okružena ruinama davnog zamka koji je nekada bio stari Akropolj, a na čijim je ruševinama sagrađeno novo utvrđenje u 15. veku.
Tokom Drugog svetskog rata, nemačka vojska koristila je crkvu kao svoje skladište, da bi je, pre napuštanja Simija, digla u vazduh. Crkva je tada uništena do temelja, kao i deo zamka i oko 200 najbližih kuća.

U Gornjem gradu su smeštene sve one kuće u pastelnim bojama koje vidite na razglednicama, negovane i brižno čuvane “starice” do kojih vode tirkiznoplave stepenice.

ARHITEKTURA
Kuće na Simiju veoma su stare i kod velikog broja građevina gornji sprat pridržava tavanice u obliku arkade.

SIMI GRAD LUKA (YALOS)

Kula sat ili Clock Tower nalazi se na ulazu u luku. Sagrađena je 1890. godine. Ovaj toranj, koji predstavlja repliku londonskog Big Bena, poklonila je ostrvu porodica Petrides. Oni su bili toliko impresionirani satom dok su boravili u Engleskoj, da su poželeli isti i na Simiju.
Krećući se prema glavnom trgu, na desnoj strani prolazi se pored restorana Katerinettes i hotela koji je u istoriji poznat kao mesto gde su se predali Nemaci u Drugom svetskom ratu.
Nekoliko koraka dalje, vidi se skulptura u steni – antički brod, rad vajara Costasa Palsimasa. Skulptura predstavlja nadu Simija za ujedinjenje sa grčkom državom.
U blizini gradskog trga nalazi se gradski parlament i Nautički muzej (sl.2.)
Malo je jedan dan da se opiše lepota i sadržaj Simija. Osim predivnih kuća o kojima će turisti sa podjednakim oduševljenjem pričati, na Simiju se nalazi i crkva Svetog Jovana, sagrađena na ruševinama antičkog hrama, a fragmenti iz ovog doba mogu se jos uvek videti na zidovima.
Već ste umorni, žedni ste, vrućina vam je, gladni ste…. Ostrvo vam nudi veliki broj restorana tradicionalne grčke kuhinje (sulfaki, giros..). Moram da priznam da sam u jednom restorančiću, koji me privukao svojim enterijerom, jela najodvratniji giros ikada. Ne sećam se kako se zvalo mesto, ali to iskustvo neću zaboraviti. U svim prospektima preporučuju: Mythos, Aris restaurant, Neraida,
Iyialos caffe bar…

Jednostavno, slike ne mogu da dočaraju lepotu ostrva, zato ću vas još malo bombardovati sa istim.
Specifičnost ostrva predstavlja i podatak da ostrvo ima onoliko svetilišta koliko ima i dana u godini – 365. Zaštitnik ostrva je Sveti Mihajlo kome je posvećen Panormitis, manastir koji je udaljen 15km od Jalosa. Sagrađen je 1783.godine na temeljima vizantijske kapele, a poznat je po ikoni Svetog Mihajla koji, prema verovanju, ima isceliteljske moći, te zbog nje hodočasnici iz celog sveta posećuju ovu svetinju. O manastitu će biti reči u narednom tekstu.


Do novog susreta! Ostani predivan…..
Leave a Reply